Dinler Açısından Sünnet

İslam, Hristiyanlık ve Musevilik açısından sünnet

Musevilik

İsrail’de bebeklerini sünnet ettirmeyen Yahudi ailelerin sayısı sünnet sağlığa zararlı olduğu için artmaktadır. 

Yahudilik bir din ya da ırk değildir. Yahudi olmak için Yahudi anneden doğmak yeterlidir. Yahudi bir annede doğan bir kişi, sünnet derisi olsun veya olmasın Yahudi’dir. Hatta bir Yahudi Tanrı’ya hiç inanmasa da Yahudi sayılır.

Yahudilik ve Musevilik farklıdır. Günümüzde dünyada Museviliğin 5 mezhebi vardır. Bu mezhepler, Ortodoks, Muhafazakâr, Reformcu, Yeniden Yapılandırıcı ve Hümanist’tir. Her grubun inançları birbirinden farklıdır. Museviliğin 4 mezhebinde sünnet uygulanır. Museviliğin 5. mezhebi Hümanist Musevilik sünnette karşıdır. Hümanist Museviler bebeklerini sünnet ettirmezler.

Kadın sünnetiyle erkek sünneti arasında temelde bir fark yoktur. Her ikisinin de temel amacı cinsellikten alınan hazzı azaltmaktır. Sünneti savunan Musevi mezhepleri sadece erkek bebekleri sünnet ettirir. Çocuk ne kadar küçük olursa, sünnetin sağlığa zararları daha fazla olacaktır. Sünnet, çocuklukta (özellikle de bebeklikte) yapıldığında çok daha zararlıdır.

Sünnet çocuk istismarıdır. İsrail’de sünnet ile mücadele eden çok sayıda organizasyon vardır. Çocuklarını sünnet ettirmeyen Yahudi ailelerin sayısı artmaktadır. İsrail’de Gonnen’in kurucusu Eran Sadeh’in Yahudilere sünnet gerçeklerini öğretmet için hazırladığı bazı bilgilerin türkçe çevrisi.

1 – SÜNNET ÖNEMLİ ÖLÇÜDE PENİSİN DUYARLILIĞINI AZALTIR.

2 – Sünnet derisinin boyutunda normal deride 50 sinir ucu varken, sünnet derisinde 1000 sinir ucu vardır.

3 – ÜST-DERİ ÖNEMLİDİR VE BİRÇOK FONKSİYONA SAHİPTİR.

4 -Yahudi bir annede doğan bir kişi, sünnet derisi olsun veya olmasın Yahudi’dir.

5 – Sünnet derisinin kesim riskleri ve komplikasyonları vardır. Sorunların bir kısmı sadece ergenlik çağında ortaya çıkar. Bazı insanlar hasar gördüğünün farkında değildir ve normal olduğunu düşünmektedir.

6 – Doğal haliyle, üst-deri içinde korona, göz gibi nemli bir iç organ olarak korunur. Bebeklik döneminde, üst-deri organa yapışıktır ve organı korur. Üst-derisi olmayan bir organ enfeksiyonlara maruz kalır.

7 – SÜNNETÇİ PENİS DERİSİNİN YAKLAŞIK 1/3 ‘ÜNÜ KESER VE KALDIRIR.

8 – Sünnet yarasının iyileşmesi üçüncü derece bir yanığın iyileşme önemine ve risklerine benzer.

9 – Sünnet derisi (Üst-deri) kaldırılması sonrasında, cinsel ilişkilerin psikolojisi değişir. Üst-deri ile cinsel ilişki daha nazik, daha hassas ve daha tatmin edicidir.

Giderek daha çok Yahudi anne-baba oğullarını sağlam (sünnetsiz) tutuyor. Sinema ve tiyatro oyuncusu Alicia Silverstone, oğlu Bear’ı sünnet etmemeyi seçti. Oğlunu tıbbi, ahlaki ve cinsel nedenlerden dolayı korumayı seçtiğini söyledi.

1 – Kahal

Dindar bir Yahudi geçmişi olan Ronit Tamir, kendisini “kültürel bir Yahudi” olarak nitelendirirken, yaklaşık 14 yaşındayken Yahudi sünnet törenine katıldı. Bebeğin annesi dışarıda ağlıyordu ve sünnet töreni gerçekleştirildi. O zaman Tamir bir oğlu olursa onu sünnet etmek istemeyeceğine karar verdi. Oğlunu 12 yıl önce doğurduğunda, sözünü tuttu.

Oğullarını sünnet etmemeyi seçen aileler için bir destek grubu kuran Ronit Tamir, “Bu fenomen büyüyor, hiç şüphem yok” dedi.”Grubumuza 12 yıl önce başladığımız zaman 40 aileyi bulmak için çok uğraştık.Gizliydik ve onlara bunu gizli tutacağımıza söz vermeliydik”. İsrail’de Ronit Tamir, çocukları sünnetsiz olan ebeveynlerin listesini tutuyordu, ama beş yıl önce sayıları gittikçe artmaya başlamıştı, saymayı bıraktı.

Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir (46 yaşında), üç çocuk annesi ve Tel Aviv’de yazılım mühendisi. 16 ve 10 yaşlarındaki iki kız çocuğu ve 12 yaşında sünnetsiz bir oğlu var.

Kahal, oğullarının sünnet edilip edilmeyeceği konusunda kararsız olan ebeveynlere ve sünnete karşı olanlara destek veriyor. Çocuklarını sünnet etmemeyi seçen bir destek grubu olan Kahal’ın kurucusu Ronit Tamir, sünnet geleneğini terk edenlerin sayısının İsrail’de on binlerce olduğunu söyledi.

Tamir’in sünnet için söyledikleri:

“Sünnetin hiçbir faydası yoktur. Üst-deri(sünnet derisi) vücudunuzun sağlıklı bir parçası ve onu kesmek için bir neden yok. Sünnet bir eli kesmek gibidir.”

2 – Ben Shalem

Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin İsrail’de sünnetle savaşan bir organizasyon olan Ben Shalem’in kurucusudur. Yahudi doktor Avshalom Zoossmann-Diskin, neden yaygın olan bu eski Yahudi pratiği ile savaştığını anlatıyor. Diyor ki: “Erkek sünneti, reşit olmayanların bütünlüğünü ihlal ediyor, tıpkı kadın sünneti gibi.”

Sünnet karşıtı hisleri 1981’de bir akrabasının sünnetine tanıklık edmesi yol açtı. “Bu olaydan sonra, bu acımasız törenlere daha fazla katılmayacağıma karar verdim.” diye açıklıyor.

1998’de Dr. Avshalom Zoossmann-Diskin, İsrail Yüksek Mahkemesine cezai saldırı olduğu gerekçesiyle sünneti yasaklaması için dilekçe verdi. Sünneti sonlandırmak için acilen bir kampanyaya ihtiyaç olduğunu söyledi. “Bana neden Yahudi erkek sünneti mağduru olarak ayrımcılık yapıyorlar?” diye soruyor. “İnsan hakları, bedensel bütünlük ve acılar Afrikalı kızlardan daha az önemli midir ?!”

3 – Gonnen 

İsrail’de ikamet eden Eran Sadeh, bir erkek ve bir kız, iki çocuk babası.

İsrailli Intactivist gruplarından Gonnen Al Ha-Yeled’in (Protect the Child) kurucusu olan Eran Sadeh şöyle demiştir: “Çocukların sünnet edilmesini ortadan kaldırmak için küresel bir hareketin bir parçası olduğum için mutluyum.”

Dünyada en çok Yahudi İsrail’den sonra Amerika’da yaşıyor. 41 yaşında Dana Edell, oğlunu sünnet etmemeyi seçti.

Beyond the Bris’ın kurucusu olan Amerikalı Yahudi Rebecca Wald, “Sünneti seçmeyen ABD’de giderek artan sayıda Yahudi aile var” dedi.

Amerika’da sünnet geleneğiyle savaşan organizasyonlar

4 – Çocuk Hakları İçin Hemşireler

Çocuk Hakları İçin Hemşireler, bebeklerin ve çocukların cinsel bütünlüğü haklarını korumaya adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Çocuk Hakları İçin Hemşireler adındaki örgütün kurucusu Yahudi asıllı bir hemşire olan Betty Katz Sperlich şöyle demiştir:

“ Yahudi olmayanlar tarafından anti-semist olarak adlandırıldım. Ama bir Yahudi olarak nasıl olur da sünnete karşı tavır almazdım? Yahudi bebeklere bir kötülük yapmış olurdum”

Betty Katz Sperlich’in 13 yaşında sünnetsiz bir oğlu var.

5 – Sünnette Karşı Doktorlar Organizasyonu

Doktorlar Karşı Doktorlar kar amacı gütmeyen ve tümüyle gönüllü bir organizasyondur. Sünnette Karşı Doktorlar Organizasyonu başkan yardımcısı Dr. Mark Reiss ise 69 yaşında emekli bir Yahudi doktor. Muhafazakâr bir sinagogun aktif üyesi. İşte söyledikleri:

“Yahudi olmak için sünnet olmak zorunda değilsiniz, tıpkı Yahudi olmak için tüm diğerdini kurallara itaat etmenin zorunlu olmadığı gibi. Yahudilikte eğer anneniz Yahudi ise siz de Yahudi’siniz. Hepsi bu. Yüreğinizi ve içgüdülerinizi dinleyin. Erkek evlatlarınızın beden bütünlüğüne zarar vermeyin! Genç bir doktor olarak sayısız sünnet yaptım. Çoğu doktor ve çoğu Yahudi gibi sünneti sorgulamadım bile. Üstderinin bebek penisinin ucunu korumada ve yetişkinlikte cinsel fonksiyonda çok önemli rolü olduğunu öğrendim. Yeni doğan bebeğin acıyı yetişkinlerden çok daha fazla hissettiğine, çoğu bebeğin sünnet esnasında travmatik şoka girdiği için ağlamayı kestiğine şahit oldum.”

6 – Circumcision Research Center

Circumcision Research Center, erkek bebek sünnetinin uygulanması konusunda halkı ve profesyonelleri bilgilendirmek amacıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Yahudi Doktor Ronald Goldman Amerika’da Circumcision Research Center’ın kurucusudur. İşte söyledikleri:

“AAP ve WHO’nun sünnet hakkındaki tutumları, kişisel, kültürel, finansal ve profesyonel çıkar çatışmalarından etkilenir. AAP, WHO ve CDC gibi gruplar, aşırı derecede önyargılı olmasından dolayı sünnete ilişkin küresel güvenilirliğini yitirmişlerdir. AAP’nin sünneti savunmak için siyasi nedenleri vardır. Taraflı “otoritelere” e dikkat edin. Sünnetin hiçbir kanıtlanmış yararı olmadığı ve aslında zararlı olduğu açıktır. Hiçbir tıp kuruluşu, sünnet için kanıtlanmış tıbbi yararlar bulmaz ve Avrupa organizasyonları sünnete karşıdırlar. Sünnet acı verici ve travmatiktir. Bazı bebekler ağlamıyor çünkü şoka giriyorlar. Anestezi, eğer kullanılıyorsa, acıyı ortadan kaldırmaz. Nadir durumlarda ölüm gibi birçok cerrahi risk vardır. Bazı doktorlar etik düşünceler nedeniyle sünnet etmeyi reddetmektedir. Araştırmalar, sünnet derisinin(üst-deri) penis başını koruduğunu, cinsel zevki artırdığını ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırdığını gösteriyor.”

İsrail’in günlük gazetesi Haaretz’in haberine göre; Oscar ödüllü oyuncu Russell Crowe Twitter hesabında, “Sünnet barbarca ve aptalca. Bebekler mükemmeldir” diye yazdı.

Aktör, “kadın sünnetinin yaygın olarak barbarca kabul edildiğini, erkek sünnetinin bu kadar yaygın bir şekilde kabul görülmesini ilginç” olduğunu söyleyerek, çifte standart olduğuna inandığını belirtti.

Crowe, genital özerklik konusundaki tutumunu eleştirenlere, “Birçok Yahudi arkadaşım var, Yahudi arkadaşlarımı seviyorum. Ama bebeklerinizi kesmeyi bırakın. Bebeklerin kusursuzluğunu hep ön planda tutacağım. Ben her zaman Tanrı’ya inanacağım” dedi.

Crowe, Yahudi arkadaşlarını “elma ,bal ve komik küçük şapkalar” ile sevdiğini söyleyerek anti-Semitik olmadığını açıkladı. Ancak, onların bebekleri kesmeyi durdurmalarını istedi.

Kaynak: Haaretz Gazetesi – İsrail – 2011

Dr. Goldman, Sünnet: Gizli Travma kitabında sünnetin yarattığı travmanın PTSD (post-travmatik stres bozukluğu) ile örtüştüğünü, kişide uzun vadeli öfke, utanç, kendine güvensizlik, mağduriyet hissi, korku, yas, ilişkilerde bozukluk, yakınlık kurmaktan kaçınma, duygularını ifade edememe gibi etkilere yol açabildiğini anlatmıştır.

Dr. Goldman , Sünnet: Gizli Travma (1997) kitabı ve Sünnetin Psikolojik Sonuçları (1999) adlı makalesi ile erkek sünnetinin psikolojik sonuçları üzerinde geniş çalışmalar yapmıştır. Çocukların sünnetle yaşadıkları acıyı, çaresiz oldukları ve kendilerini savunamadıkları için doktorların görmezden geldiğini iddia etmiştir. Anatomi çalışmaları, sinir hücrelerindeki kimyasal değişiklikler ve bebeklerin davranışları konusundaki çalışmalar, bebeklerin acıyı yetişkinlerden daha fazla hissettiklerini kanıtlamıştır. Amerikan Pediatri Akademisinden diğer araştırmacılar Goldman’ın çalışması ile fikirbirliğine vardılar. Bu araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda sünnetli çocuğun annesine karşı tavrının değiştiğini, uyku düzeninin bozulduğunu, ve acı verici etkilere karşı aşırı şekilde tepki göstermeye başladığını tespit ettiler.

İsrail’de çocuklarını sünnet ettirmeyen Yahudi ailelerin sayısı artıyor. Televizyonlarda sünnetin sağlığa zararlı olduğu anlatılıyor. İsrail’de ebeveynlerin birçoğu sünnet geleneğini sorguluyor. Kesmek mi yoksa kesmemek mi? Kesmemek.

Musa ibn Meymun (Musevî filozof, hahambaşı, yasa koyucu, Talmud bilgini):
“Tanrı nasıl olur da doğadaki canlılar dışarıdan düzeltmeyi gerektirecek kadar “yanlış yaratılmış” olabilir, hele bu özellikle üstderi gibi işlevi açık seçik belli olan bir yapı ise?…”

britshalom

Musevi bir araştırmacı olan Goodman, çoğu Musevi’nin inandığının aksine, sünnetin Musevi kimliğinin temeli olmadığını öne sürmüştür. Artık Yahudilikte sünnet inancının değişmesi gerektiğini vurgulamıştır. Goodman sünneti “çocuklara uygulanan şiddetin bir formu” olarak tarif etmiş ve sünnet olmayan çocukları “tam Musevi erkek çocukları” olarak tanımlamıştır.

Dünyadaki Yahudi erkeklerin yüzbinlercesi sünnet olmaz. Çoğu Doğu Avrupa ve Güney Amerika Yahudileri sünnet olmaz ve pek çok Batı Avrupalı Yahudiler sünneti barbarlık olarak görürmeye başladılar ve sünnet geleneğini bırakıyorlar. İsrail ve Amerika’da bebeklerini sünnet ettirmeyen Yahudi ailelerin sayısı artmaktadır.

Musa Peygamber’in annesi oğlu Musa’yı sünnet etmemeyi seçti. Musa Peygamber’in, Yahudilerin en büyük peygamberi haline getirecek olan şansı, annesinin sünnet geleneğini yerine getirmemiş olmasıydı.

Kâhinler Firavun’a “Mısır’da yaşayan Yahudilerin soyundan birisi çıkıp senin saltanatına son verecek!” demişlerdi. Bunun üzerine Firavun, Yahudilerden doğacak olan bütün erkek çocukların öldürülmesini emretti. Annesi, Musa’yı üç ay boyunca sakladı. Ancak tehlike büyüyünce annesi, Musa’yı bir sepete koyarak Nil Nehri’ne bıraktı. Firavun’un kız kardeşlerinden biri çocuğu buldu ve ona baktı.Yahudilerin bütün erkek çocukları öldürülürken, o nasıl korunmuştu? Musa Peygamber kurtuldu, çünkü sünnetsizdi. Sünnetsiz olduğu için Mısırlı çocuk sanılmıştı. İşte bu çocuk büyüyünce, Yahudilerin en büyük peygamberi olan Hazreti Musa oldu.

Musa Peygamber’in, Yahudilerin en büyük peygamberi haline getirecek olan şansı, annesinin sünnet geleneğini yerine getirmemiş olmasıydı. Musa Peygamber sünnetsizdi.

Hristiyanlık

Thomas İncili (Gnostik İncil)
Havariler sorar sünnet yararlı mıdır, değil midir?
Hz. İsa: “Sünnet yararlı olsaydı o zaman yaratıcımız insanları annelerinin karnından sünnetli çıkarırdı…”

Filipililer 3. Bölüm (Yeni Ahit)
Kötülük yapan o adamlardan, o köpeklerden sakının; o sünnet bağnazlarından sakının!

Galatyalılar 5. Bölüm (Yeni Ahit)
Mesih bizi özgürlük için özgür kıldı. Bunun için dayanın. Bir daha kölelik boyunduruğunu takınmayın. Bakın, ben Havari Pavlus size şunu söylüyorum, sünnet olursanız Mesih’in size hiç yararı olmaz.

Hristiyanlıkta Sünnet Yoktur.

Batı ülkelerinin sünnet geleneği yoktur. Antik çağlarda, Yunan ve Roma İmparatorluklarının genişlemesi, Batılıları ilk defa bazıları çocuklarını sünnet ve diğer yöntemlerle sakatlayan Ortadoğulular ile karşı karşıya getirdi. Çocuklarını korumak için Yunan ve Romalılar sünneti yasaklayan kanunlar çıkardılar. Katolik Kilisesi benzer
kanunlar çıkardı. Batının sünnete geleneksel tepkisi yüz çevirme ve küçümsemedir.

circumcision


Avrupalılar için çocuklarının penisinin bir kısmını kesmek, kendi kulaklarından bir
parça kesmek kadar anlamsız olurdu. Avrupalılar çocuğun, cinsel organlarına sağlam
olarak sahip olma hakkına saygı gösterirler .

İslam

Kuran-ı Kerim‘de sünnet yoktur.

Erkek sünnetini savunan hocaların kadın sünnetinide savunduğunu biliyor musunuz?

 

Müslümanlar, çocuklarını sünnet eden grupların en büyüğüdür. Bu yanlışın düzeltilmesini istiyorsak Müslümanların bunu neden yaptıklarını bilmeliyiz. Müslümanlara çocuklarını neden sünnet ettiklerini soracak olursanız, size ilk gösterecekleri neden “din” olacaktır. Mesela müslüman Mısırlılara kadın sünneti konusunu açtığınızda ve bunu neden yaptıklarını sorduğunuzda size ilk gösterecekleri neden “din” olacaktır.

 

Edip Yüksel:

“Sünnet denilen merasimle çocukların cinsel organlarını kesenler hem çocuklara acı çektirmekte ve hem de insanın yaratılışında Tanrı’nın hata yaptığını ima etmektedirler. Sünnetçiler Tanrı’ya karşı meydan okur. Çocuklara karşı işlenen bu suç artık tarihe gömülmeli.”

Kaan Goktaş (“Oldu da Bitti Maaşallah” kitabının yazarı) :

“İnsanın, Allah tarafından yaratıldığına inanıyorsak sünneti kabul ederek onun yarattığına karşı çıkıyorsunuz. Eğer evrimsel açıdan bakıyorsak da insan en mükemmele doğru evrimleştiği için sünnet derisi milyarlarca yıldır insanın doğal ve yaşayan canlı bir parçasıdır. Kur’an, açıkça “İnsanı en mükemmel şekilde yarattım. Benim yarattığımın üzerinde değişiklik olmaz” diyor.”

İhsan Eliaçık:

“Sünnet dini bir görev değildir. Bir Ortadoğu örfü ve kültürüdür. Sünnet ataerkil kültürün örfüdür. Sünnet olan çocuklar ne oluyor? Kral elbisesi giydiriliyor. Taç takılıyor.Erkekliğe adım attı deniliyor. Bizim kültürümüzü böyle değil mi? Eline bir asa veriliyor. Taç takılıyor.Beyaz elbiseler giydiriliyor. Erkekliğe adım atıyor. Ne oluyor? Sünnet oluyor. Bununla erkekliğe adım atmış oluyor. Annesi, “bizim oğulumuz büyüyünce padişah olacak” diyor.Sonrada “kocam beni dövüyor” diye şikayet ediyor. Bu ataerkil kültürü kim aşılıyor topluma? Kadınlar aşılıyor. “Erkekliğe adım attı, sünnet oldu” dersen oda seni döver tabi.Kendi elinle yaptığını, kendi elinle belasını bulursun. Bu toplum böyle bir toplum.Bunun dinle alakası yok. Sünnet olmanın dinle alakası yok. “Sünnet olmayanlar müslüman olmaz” diye bir şey yok. “Sünnet olmayanla evlenilmez” diyede bir şey yok. Sünnet müslümanlığın şartı değildir. Bunu şart koşanlar dinin ne olduğunu bilmeyenlerdir. Bu nasıl hak din? Girerken altan, çıkarken üsten kesiyorlar! Şu dine bak! Şu sunulan dine bak! Allah’ın dinide böyle bir şey yok. Kuran’da böyle bir şey yok.”

Dinimiz sünneti farz kılmamıştır. Peygamberimiz de sünnetsiz idi. En garibi de, pek çok insan, sünnetin dinimizce farz olduğunu ve sünnet olunmaz ise Müslüman olamayacağını zanneder. Halbuki peygamberimiz sünneti farz yapmadığı, yani kati surette emretmediği gibi kendisi de sünnet olmamıştır.

Ord. Prof. Op. Dr. Cemil Topuzlu (Cerrah)

Kaynak: Türkiye Tıp Encümeni – 30 Kasım 1934

Kur`an Sünnet işlemini onaylar mı ?

Kur’da’ki pek çok Ayette Allah bize insan dahil olmak üzere her şeyi en güzel şekilde yarattığını söyler.

“Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (Tin Suresi 4)

Bunun anlamı bebek anne rahminden çıktığı anda erkek ya da kız en ince ayrıntısına kadar mükemmel bir biçimdedir. Hiçbir değişikliğe ihtiyacı yoktur.

“Rahman’ın yaratışında her hangi bir kusur bulamazsın.” (Mülk Suresi 3)

Sünnet operasyonunu destekleyenler bu operasyonun yapılmasının ardında hijyen ve diğer pek çok fayda var der. Bu açıkçası Allah’a bir hakarettir. Çünkü sünnet derisinin olmaması daha iyi olsaydi, Allah bütün erkek çocukları bu derileri olmadan zaten yaratabilirdi. Allah’ın bildirdiği gibi O yarattıklarını en güzel biçimde yarattı. Kur’ani anlayışa göre tıbbi araştırmalar sünnet derisinin pek çok faydalı amaca hizmet ettiğini göstermiştir ve bu deri Allah tarafından kasıtlı olarak bu amaçlara hizmet etsin diye yaratılmıştır.

Tüm bu ayetler bize Allah’ın insanoğlunu anne karnında erkek ve dişi olarak mükemmel yarattığını söyler.Erkekteki sünnet derisinin yaratılış gayesi maksatlıdır. Allah erkekteki bu deriyi yaratırken bir “hata” yapmamıştır. O’nun insanoğlunun eline bıçak alıp sanki dizaynındaki bir kusuru “düzeltme işlemi” gibi erkek organının bir kısmını kesmesine ihtiyacı yoktur.

Sünnete Karşı Olan Müslümanlar

http://www.quranicpath.com/misconceptions/sunnet.html

https://www.facebook.com/ErkekSunneti/

Sünnete Karşı Olan Hristiyanlar

https://www.littleimages.org/

http://www.catholicsagainstcircumcision.org/

Sünnete Karşı Olan Yahudiler

http://www.kahal.org/

http://www.gonnen.org/